• Domov
  • »
  • Dogodki
  • »

V Boštanju je zagorel najvišji kres na svetu

Objavljeno 30. april 2007

Člani Športno kulturnega društva iz Boštanja (ŠKD Mladi Boštanj) so s svojo aktivnostjo ponovno presenetili, saj so na predvečer praznika dela, 30. aprila 2007, prižgali najvišji kres na svetu! Presegli so svetovni rekord v višini, ki je znašal 37,50 metra, postavljen pa je bil na Japonskem.

Boštanjski je meril kar 43,44 metra, zanj pa so porabili približno 1000 kubičnih metrov lesa, ki so ga po okoliških krajih zbirali skoraj celo leto. Kres so mladi boštanjčani, tudi s pomočjo številnih sponzorjev, gradili skoraj cel mesec.

Višino kresa so uradno izmerili predstavniki geodetske uprave Slovenije, po polnoči pa so objavili rezultat ter potrdili, da je dotedanji svetovni rekord presežen in da bodo višino kresa poskušali vpisati v Guinnessovo knjigo rekordov.

Na veliki družabni prireditvi, ki se jo je udeležilo med 15 in 18 tisoč udeležencev iz Posavja in ostalih delov Slovenije, nihče ni ostal razočaran, saj je bilo odlično poskrbljeno za vse: parkiranje avtomobilov, varnost obiskovalcev, hrano in pijačo, priložnostni program, zabavo za najmlajše ter veselo razpoloženje z ansamblom Roberta Zupana in Brigito Šuler. Na prireditvi so spregovorili minister za gospodarstvo mag. Andrej Vizjak, župan občine Sevnica in poslanec DZ Kristijan Janc in poslanec DZ Bojan Rugelj.

Postavljanje kresov je v Boštanju znano že iz prejšnjih let, pred dvema letoma je bil narejen najvišji kres v samostojni Sloveniji.

(M. Simončič)